OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Chováme papagáje

Agapornis fischer

CHARAKTERISTIKA:

VÝSKYT Afrika
VEK 10 rokov
DĹŽKA 14 cm
HNIEZDENIE: 2 x až 3 x ročne  inkubácia 23 dní , mláďatá opúšťajú hniezdo vo veku 42 dní
POČET VAJEC: 3 - 8 ks
MUTÁCIE: modrá , olivová , lutino , albino , violeta
POHLAVNÝ ROZDIEL: Nie je
POTRAVA: zmes semien pre papagáje,ovocie zelenina
CHARAKTERISTIKA: sú mierne hlučné,z ručne odchovaných mláďat vyrastajú krotké a spoločenské jedince ktoré dokážu napodobňovať rôzne zvuky
Čelaď: Papagájovití (Psittacidae)
Podčelaď: Papagáje (Psittacinae)
Rod: Agapornis (Agapornis)
Tento 14-15 cm veľkýdruh patrí do skupiny štyroch druhov agapornisov, ktorí majú biele krúžky okolo očí a sú nazývaní agapornisovia s bielym okružím. Je jedným z najpopulárnejších druhov agapornisov, skúsený chovatelia ho prevažne chovajú vo voliérach, može však byť chovaný aj v klietkach. Agapornis Fischerov získal svoje meno podľa Dr. Fischera, ktorý tento druh v roku 1887 prvý krát popísal. U nás býva tiež často označovaný populárnym názvom „fišerák“, ktorý bežne používa väčšina chovateľov.
 
Agapornis Fischerov meria približne 15 cm. Jeho prirodzeným prostredím je (severná) Tanzánia, kde žije v suchom prostredí v malých skupinkách a živí sa predovšettkým semiačkami (tráv). Medzi pohlaviami nie sú patrné žiadne vonkajšie rozdiely. Agapornis Fischerov sa môže krížiť aj s inými druhmi, ktoré patria ku skupine s bielym okružím. Aj keď chovatelia k tomuto kríženiu z času na čas pristupujú, chceli by sme vás od toho skôr odradiť, pretože tento postup nemá nijaké opodstatnenie. Väčšina milovníkov agapornisov presadzuje oddelený chov jednotlivých čistokrvných druhov.
 
Vďaka značnej prispôsobivosti a relatívne nenáročnému chovu sa agapornis Fischerov vyskytuje vo veľkom množstve farebných mutácií. K mutáciám, ktoré vznikli pri oddelení chovu tohto druhu patria mutácie mramorovaná a pestrá, žltá mutácia s čiernym okom. Ďalšie farebné kombinácie, ako sú modrý a fialový faktor a tmavé faktory, si agapornis Fischerov „požičal“ od agapornisov s bielym okružím. V Dôsledku kríženia s agapornisom ružovohlavým sa u tohto druhu vyskytuje inofaktor (červené oči).
 
Vo voľnej prírode hniezdi agapornis Fischerov s obľubou v dutinách stromov, pokiaľ nie sú v dosahu stromy, nie sú hniezdiace vtáky v tomto smere príliš vyberavé. Agaporni Fischerov si stavia hniezdo z hrubých materiálov, ako sú vetvičky a ich kúsky. Samička znáša 3-5 bielych vajíčok, z ktorých potom v priebehu 20 dní vysedí mladé. Mláďaťa môžeme poznať podľa čierneho koreňa zobáku, na ktorom sa často objavuje taktiež červená bodka. 
 
V prípade tohto druhu je možné chovať pár, možný je však chov celej skupinky. Behom obdobia párenia je však lepšie chovať jednotlivé páry oddelene. 
 
Okrem farieb, ktoré sa vyskytujú u vtákov žijúcich vo voľnej prírode sa objavili a boli zaregistrované rôzne farebné mutácie ako často sa objavujúca svetlo zelená bez vplyvu pastelového faktora. Vyskytujú sa aj zafarbení lutino (žltí jedinci s červenými očami) a albíni (bieli jedinci s červenými očami).

Nový blok - dvojklikom tu, zahájite úpravu bloku...

Nový príspevok
nick
text
Odpíšte číslo